با مدرک زبان و ادبیات انگلیسی چه می توان کرد؟

داشتن مدرک زبان و ادبیات انگلیسی تنها به معنای خواندن حجم عظیمی از کتاب ها و مقالات سنگین تا مرز آسیب دیدگی چشم ها نمی باشد. بلکه با قاطعیت می توان گفت که خواندن و تحلیل آثار مختلف در راس مطالعات دانشگاهی شما به عنوان یک دانشجوی زبان و ادبیات انگلیسی قرار دارد. در طول تحصیل خود در دانشگاه، دانشجویان این رشته به مطالعه موشکافانه و بحث پیرامون مباحث مختلفی اعم از بررسی رویکردهای منتقدانه در طول تاریخ، جنبش ها و دوره های ادبی ای که دیدگاه امروزی ما نسبت به ادبیات را شکل داده اند، می پردازند. گذراندن واحد های درسی زبان و ادبیات انگلیسی در دانشگاه به شما در تقویت مهارت های ارتباطی، نوشتاری و گفتاری کمک می کند تا در راستای بحث پیرامون مباحث گوناگون، داستان پردازی و تحلیل سطوح متعددی از معنا به مهارت لازم دست یابید. اما همچنان پرسشی که بسیاری از دانشجویان این رشته در ذهن دارند این است که: "با یک مدرک زبان و ادبیات انگلیسی به هنگام فارغ التحصیلی از دانشگاه چه می توان کرد؟" از آن جایی که فارغ التحصیلان این رشته در طیف عظیمی از حرفه ها و صنایع -از ویراستاری و تدریس تا مشاوره و مدیریت در حوزه های حقوقی و آموزشی- حضور دارند، پاسخ به این پرسش متداول بسیار مفصل است. در ادامه این مقاله کوتاه و مفید، به تعدادی از راه حل ها و پاسخ ها به پرسش فوق اشاره می کنیم. همچنین به مشاوره در خصوص افزایش هر چه بیشتر اشتغال پذیری فارغ التحصیلان رشته زبان و ادبیات انگلیسی خواهیم پرداخت.

شغل های متداول فارغ التحصیلان رشته زبان و ادبیات انگلیسی

اگرچه هیچ صنعت و حوزه واحدی مختص فعالیت فارغ التحصیلان زبان و ادبیات انگلیسی نیست، فارغ التحصیلان این رشته را می توان بیشتر در حوزه هایی که مهارت های ارتباطی موثر و نوشتاری زبان انگلیسی الویت دارند، فعال و شاغل یافت. به عنوان نمونه، محیط های رسانه ای و انتشارات. از یک سو، تقاضا و نیاز گسترده و روزافزون برای مهارت های ارتباطی موثر، نوید وجود فرصت ها و فضاهای بالقوه شغلی را به فارغ التحصیلان رشته زبان و ادبیات انگلیسی می دهد. اما از سویی دیگر، دانشجویان این رشته در طول دوران تحصیل خود انتظار به دست آوردن تجربه اولیه کاری در حوزه موردنظر فعالیت خود را دارند. تجربه اولیه ای که می تواند داوطلب را در انتخاب صحیح تر میان حوزه های مختلف فعالیت در آینده بسیار کمک کند. به عنوان مثال دانشجویانی که قصد دارند پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه در حوزه روزنامه نگاری و مطبوعات فعالیت کنند، به داشتن تجربه و فعالیت پیشین در این حوزه، چه به عنوان کارآموز، و چه در قالب همکاری با نشریه های دانشجویی، مجلات و یا حتی وبسایت های اینترنتی، نیاز دارند. در ادامه به موارد مهمی در خصوص افزایش اشتغال پذیری و فرصت های شغلی در حوزه های گوناگون صنعت برای فارغ التحصیلان رشته زبان و ادبیات انگلیسی خواهیم پرداخت.

رسانه و روزنامه

حوزه عظیم و بسیار گسترده رسانه، گستره ای کامل از بسیاری از صنایع دیگر را از سینما و تلویزیون گرفته، تا روزنامه و رسانه های خبری، تبلیغات و روابط عمومی و بازی های رایانه ای و بررسی آن ها را دربرمی گیرد. متناسب با حوزه مورد علاقه شما به عنوان یک فارغ التحصیل این رشته چه در تولید رسانه ای، نگارش، ویراستاری و ویرایش، نقد و بررسی، برنامه ریزی و مدیریت رسانه ای و یا اجرا، تقریبا در هر یک از موارد نام برده شرایط فعالیت و اشتغال وجود دارد. شایان ذکر است که به دلیل رقابتی بودن شغل های مختلف در حوزه رسانه، تنها دانشجویانی که توانایی و تعهد بسیار بالایی نسبت به حوزه درسی و فعالیت خود دارند شانس به دست آوردن شغل مورد نظر را دارا می باشند. لذا داشتن هرچه بیشتر توانایی علمی و تحصیلی، تعهد شغلی به صنعت مورد نظر و تجربه کاری قبلی در دوران تحصیل می تواند در شروع هر چه بهتر و قدرتمندتر داوطلبان با حقوق و مزایای بالاتر کمک کند. همچنین کسانی که به دنبال فعالیت حرفه ای در حوزه روزنامه نگاری به عنوان یک حرفه دایمی هستند، گذراندن دوره های تخصصی روزنامه نگاری و اخذ مدارج و مدارک مربوطه بسیار کارساز می باشد. راه های افزایش اشتغال پذیری فارغ التحصیلان: گذراندان دوره های کارآموزی؛ فعالیت در رسانه های مختلف خبری؛ حضور مداوم در رسانه های اجتماعی؛ جمع آوری یک پورت فولیو شخصی (نمونه جامعی از سابقه کاری و پژوهشی در حوزه های مربوطه و ...) و... .

انتشارات

حوزه انتشارات، حتی با وجود داشتن موارد مشترک متعدد با جهان رسانه، حوزه ای کاملا مشخص و مستقل از سایر صنایع را به خود اختصاص داده است. در سال های اخیر، به دلیل انقلاب و پیشرفت های چشمگیر وخیره کننده در صنعت دیجیتال، صنعت انتشارات پریشانی ها و مشکلات متعددی را متحمل بوده است. هرچند که بسیاری از شرکت های قدیمی انتشارات به این سبب کوچک و کوچک تر شده و همواره در حال تقلا زدن برای حفظ پویایی و کارآمدی خود بوده و هستند، آن هایی که در این حوزه خود را با دگرگونی ها و تحولات روز صنعت دیجیتال وفق داده توانسته اند پویایی سابق خود را حفظ و در بازار روز پیشرفت کنند.-و در این راستا برای دوام پویایی و شکوفایی صنعت خود نیازی روزافزون به فارغ التحصیلان ماهر دارند. انتشارات دیجیتال شامل حوزه هایی از قبیل مقالات و کتاب های الکترونیکی (به عنوان نمونه: مجلات علمی) و همچنین مجلات آنلاین و سایت های خبری می باشد. فارغ التحصیلانی که به حرفه های صنعت انتشارات ورود پیدا می کنند ممکن است در حوزه ها و میادین گوناگونی از جمله مدیریت، تولید، ویرایش، بازاریابی، روابط عمومی و فروش درگیر شوند. راه های افزایش اشتغال پذیری فارغ التحصیلان: گذراندن دوره های کارآموزی در خانه و مراکز انتشارات؛ نگارش و انتشار مقاله در حوزه مربوطه؛ و افزایش و بروزرسانی مداوم دانش خود از دنیای انتشارات و صنعت دیجیتال.

تدریس و فعالیت پژوهشی-آموزشی در مراکز دانشگاهی و آموزشی مختلف

هرچند که فعالیت در حوزه تدریس و آموزش نیازمند توانایی ها و یا تجربه بیشتری است، تحصیل در رشته زبان و ادبیات انگلیسی و اخذ مدرک مربوطه در افزایش دانش زبانی و مهارت های ارتباطی مورد نیاز جهت افزایش صلاحیت تدریس بسیار موثر می باشد. جهت تدریس در دوره های مقدماتی و متوسطه، گذراندن دوره های حرفه ای تربیت مدرس و کسب تجربه کار کردن با زبان آموزان کودک و نوجوان نیاز است. اما جهت تدریس در سطح دانشگاه ها و مراکز عالی آموزش کشور، اخذ حداقل مدرک کارشناسی ارشد دانشگاه در گروه زبان های خارجه و یا حتی مدرک دکتری الزامی می باشد. همچنین، بسیاری از دانشگاه های عالی رتبه کشور استادهای خود را ملزم به انجام کارهای تحقیقاتی و پژوهشی در حوزه مربوطه تخصص آن ها می کنند. فعالیت در حوزه تدریس و آموزش می تواند با فعالیت در حوزه رسانه نیز تلفیق و همگام شود. به عنوان نمونه، استادهای دانشگاه تحقیقات و پژوهش های خود را در مقالات معتبر علمی بین المللی منتشر می کنند و یا در حوزه تالیف کتاب های مختلف و مشارکت در رسانه های گروهی فعالیت دارند. راه های افزایش اشتغال پذیری فارغ التحصیلان: کسب تجربه تدریس (به عنوان مثال تدریس خصوصی، مشاوره خصوصی، تدریس در خارج از کشور)؛ کار کردن با زبان آموزان کودک و نوجوان؛ همکاری در پروژه های پژوهشی مختلف آموزش زبان انگلیسی.

تبلیغات، بازاریابی و روابط عمومی

دسته دیگری از مشاغل که ارتباط نزدیکی با صنعت رسانه دارند، فعالیت در حوزه تبلیغات، بازاریابی و روابط عمومی می باشند که همگی می توانند از گزینه هایی مطلوب برای فارغ التحصیلان رشته زبان انگلیسی محسوب شوند. در این حال، به سطح بسیار بالایی از خلاقیت و مهارت های ارتباطی موثر، در کنار داشتن مهارت در کسب سود کاری، گسترده سازی کسب وکار و تجارت و برندسازی گسترده نیاز می باشد. چنین نگرش سودآوری بیشتری که در این حوزه وجود دارد ملزم بیشتر بودن حقوق ابتدایی فعالان این حوزه نسبت به سایر افراد شاغل در حوزه صرفا-خلاق رسانه می باشد. و همچنین احتمالات پیشرفت و ترقی شغلی در این حوزه ممکن است مشخص تر ترسیم شده باشد. راه های افزایش اشتغال پذیری فارغ التحصیلان: کسب تجربه ی ایفای نقش در حوزه بازاریابی و فروش؛ بدست آوردن دانش روز ارتقا کیفیت خدمات و محصولات با استفاده از رسانه های اجتماعی؛ تلاش در ایده پردازی هر چه خلاقانه تر و جمع آوری آن ها در قالب پورت فولیو شخصی.

سایر شغل های متداول و محتمل

به علاوه صنایع و حوزه های کاری ای که در قسمت های قبل به آن ها مفصل اشاره و پرداخته شد، پاسخ های متعدد دیگری به پرسش "با یک مدرک زبان انگلیسی به هنگام فارغ التحصیلی از دانشگاه چه می توان کرد؟"می توان داد. شغل های متداول دیگر برای یک فارغ التحصیل رشته زبان شامل کتابداری، بایگانی و ثبت اسناد و اوراق دولتی، راهنمایی و فروش کتاب، راهنمای گردشگری، مشارکت و همکاری با خبرگزاری ها، وزارت امور خارجه و... می شود


این مقاله بر گرفته از وب سایت رسمی موسسه کیو اس با ترجمه امیر حسین نعمتی است.