پایان نامه دکتری زبان و ادبیات فارسی

درباره پایان نامه دکتری ادبیات فارسی

رساله دکتری زبان و ادبیات فارسی درسی 18 واحدی است که دانشجو موظف است پس از گذراندن دروس پایه و تخصصی خود و همچنین قبولی در آزمون جامع آن را اخذ نماید. در ذکر اهمیت این درس همین بس که از 36 واحد مجموع دوره دکتری زبان و ادبیات فارسی، نیمی از آن به رساله اختصاص یافته است. همچنین سر فصل مصوب وزارت علوم اعلام می دارد، "بدان جهت که آثار ادب فارسی در بر دارنده ی محتوای پربار فرهنگی و عناصر پر مایه ی هنری است ضرورت دارد پژوهشگر حوزه زبان و ادب فارسی با آموختن مبانی بلاغت، دستور زبان، تاریخ ادبیات و گونه های ادبی (حماسه، عرفان، ادبیات غنایی و ...)، تاریخ سیاسی، فرهنگی و اجتماعی و شناخت موضوعات پایه و محوری زبان و ادبیات فارسی، توانایی و شرایط مناسب برای آموزش و پژوهش روشمند و روزآمد را در این رشته تحصیلی حاصل کند." پایان نامه دکتری ادبیات فارسی را می توان شکل بسط یافته پایان نامه ارشد ادبیات فارسی دانست بدین معنی که تعداد آثار ادبی مورد بررسی در تحقیق دکتری افزایش می یابد و مبنای نظری و کلید واژه های مورد نیاز برای خوانش آثار ، شکل جامع تری به خود می گیرد. به طور معمول، پایان نامه های ادبیات یک یا چند اثر ادبی را بر می گزینند و آنها را از یک زاویه نظری مورد خوانش قرار می دهند.

انتخاب موضوع

توجه داشته باشید که موضوعات پایان نامه دکتری ادبیات فارسی باید ماهیتی پژوهشی داشته باشد. در حالی که پایان نامه ارشد ادبیات فارسی عمدتا به سمت مروری بودن گرایش دارد، پایان نامه دکتری این رشته باید به تولید علم منجر شود. از آنجایی که چاپ مقاله از ملزومات دفاع پایان نامه است، پژوهشی بودن تحقیق امری واجب است.

انتخاب مبنای نظری مناسب

به خاطر رشد روز افزون اهمیت نظریه در خوانش های ادبی، بایستی برای آثار منتخب، مبنای نظری مناسبی انتخاب شود. این انتخاب باید طوری صورت گیرد که بتوان بین آثار و نظریه ارتباط مشخصی برقرار نمود. به عبارتی دیگر، نباید صرفا به خاطر گنجاندن نظریه در مسیر پژوهش از رویکرد هایی بهره برد که نمی تواند به درک آثار یا تأیید استدلال های موجود در پژوهش کمک کند. همواره باید به خاطر داشت که نظریه راهی است که به وسیله آن می توان از قضاوت های شتابزده و بی اساس دوری جست.

نگارش پروپوزال

نگارش پایان نامه

جلسه دفاع

نمونه موضوعات و عناوین

مطالعه و بررسی موضوعات پیشین، هم می تواند الهام بخش دانشجو جهت انتخاب موضوعی مناسب باشد و هم از انتخاب موضوعی تکراری جلوگیری کند. جهت دریافت فهرست موضوعات پیشین پایان نامه ادبیات فارسی، لطفاً یک ایمیل خالی به آدرس thesis.iranlit@gmail.com ارسال کنید و در عنوان نامه، "موضوعات ادبیات فارسی" را وارد نمایید.

نمونه پروپوزال

نمونه پایان نامه

خدمات تخصصی پایان نامه ادبیات فارسی در گروه ایران لیت

آموزش

آموزش گام به گام مراحل مختلف نگارش پایان نامه از انتخاب موضوع تا آمادگی برای دفاع توسط اساتید برتر دانشگاه

مشاوره

مشاوره موضوعی، مفهومی و نگارشی تمامی مراحل پایان نامه با همراهی فارغ التحصیلان دکتری ادبیات فارسی

انتخاب موضوع

همراهی با شما در انتخاب موضوعات مناسب، نو، خلاقانه و با پیشینه تحقیق مناسب و کافی

ویراستاری

انجام ویراستاری پایان نامه های ارشد و دکتری ادبیات فارسی، رفع اشکالات نگارشی و تطابق با سیستم ام ال اِی