پایان نامه کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی

درباره پایان نامه ارشد ادبیات انگلیسی

پایان نامه کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی، درسی چهار واحدی و نظری است که دانشجو می بایستی پس از گذراندن دروس پایه و تخصصی خود، آن را اخذ نمایند. بر اساس سر فصل ارائه شده از سوی وزارت علوم، هدف از این تحقیق، "نشان دادن سطح تخصص دانشجو در یکی از شاخه های ادب انگلیسی است." همچنین این سرفصل اعلام می دارد که "دانشجو در زمینه ادبیات، موضوعی محدود و مشخص را برای تحقیق و پژوهش به استاد راهنمای خود پیشنهاد می کند، و در ضمن تعریف مختصری از مسئله ای که در این موضوع باید مورد تحقیق قرار گیرد، همراه با شرح کوتاهی درباره شیوه تحقیق و دیدگاه خاص داوطلب ارائه می کند. تحریر رساله پس از دو سال از ورود داوطلب به دوره ارشدی و گذراندن دروس پایه و تخصصی آغاز می شود. رساله پس از تحریر و تصحیح باید توسط دو نفر از استادان گروه مربوط مطالعه و تایید گردد."

انتخاب موضوع

نخستین و شاید حساس ترین گام در نگارش پایان نامه، انتخاب موضوع مناسب برای پژوهش است. معمولاً پایان نامه ارشد ادبیات انگلیسی در بر گیرنده یک تا چهار اثر ادبی نسبتاً بلند است که از یک دیدگاه نظری مورد خوانش قرار می گیرد. به عنوان مثال، می توان دو نمایشنامه از ویلیام شکسپیر تحت عناوین هملت و شاه لیر را از دیدگاه تاریخ نگاری نوین مورد بررسی قرار داد. آنچه که از این مثال می توان نتیجه گرفت این است که دانشجو باید موضوعی را برگزیند که چهارچوب نظری آن مشخص، تعداد آثار آن محدود و استاندارد و در نهایت، موضوع انتخابی نو باشد. دستیابی به همگی این شرایط، مستلزم سطح بالای مطالعاتی دانشجو است تا بتواند با آگاهی از آثار ادبی و رویکرهای نظری، و همچنین آشنایی با تحقیقات ما قبل خود از طریق جستجو در سایت های دانشگاه ها، موضوعی جدید را به ثبت رساند.

نگارش پروپوزال

پس از تعیین نمودن موضوع تحقیق، دانشجو باید نگارش پروپوزال را به انجام رساند. همانگونه که از معنای واژه پروپوزال مشخص است، این مرحله از کار دربرگیرنده ارائه طرح پیشنهادی تحقیق از سوی دانشجو است. در این مرحله، دانشجو بایستی به صورت دقیق و مبسوط، جنبه های مختلف موضوع پیشنهادی را در فرمتی مشخص بیان نماید. در ابتدا، در بخشی تحت عنوان نظری اجمالی (General Overview)، مقدمه ای از آثار و نویسنده و مبنای نظری ارائه کند. سپس در قسمت بیان مسئله (Statement of Problem) به طرح موضوعات و آثار مد نظر بپردازد و سوالات تحقیق (Research Questions) را مطرح کند. در ادامه، نوبت به اهمیت تحقیق (Significance of Study) می رسد. در این قسمت دانشجو باید اعلام دارد که چرا پژوهش او ارزش پیشبرد دارد، چگونه به تحقیقات کنونی می افزاید و چه تفاوتی با تحقیقات مشابه گذشته دارد. پیشینه تحقیق (Review of Literature) قسمت بعدی است. در اینجا، دانشجو می باید خلاصه ای از تحقیقات گذشته مرتبط با موضوع خود را ارائه نماید. در این قسمت می توان به منابع اصلی که در طول پژوهش مورد استفاده قرار می گیرد، اشاره ای مختصر نمود. سپس در قسمت روش شناسی (Methodology) مبنای نظری تحقیق و چگونگی بسط نمودن استدلال موجود در آن مطرح می شود. در بخش تحدید حدود و محدودیت های تحقیق (Delimitation and Limitation) محقق باید به ترتیب چهارچوب تحقیق خود و محدودیت های ممکن در مسیر انجام پایان نامه را مطرح نماید. سپس در قسمت تعریف واژگان کلیدی (Definition of Key Terms) می باید واژگان اصلی که مکرراً در طول پایان نامه مورد استفاده و ارجاع قرار می گیرند، تعریف دقیق شوند. در نهایت، دانشجو باید طرح کلی فصول و منابع ذکر شده، که در فرمت ام اِل اِی آمده، را در پروپوزال خود بگنجاند.

نگارش پایان نامه

پس از تصویب پروپوزال در گروه آموزشی، دانشجو باید نگارش پایان نامه را به انجام رساند. پایان نامه ادبیات انگلیسی، معمولا در چهار یا پنج فصل نوشته می شود و بر اساس طرح ارائه شده در پروپوزال به پیش می رود. البته شایان ذکر است که پروپوزال، یک طرح اولیه است و ممکن است در طول تحقیق، دستخوش تغییراتی شود. فصل اول، بسیار شبیه به پروپوزال است. اگر پروپوزال به صورت کامل و جامع نوشته شده باشد و دقیق و مو به مو اجرا شود، عینا همان پروپوزال، نقش فصل اول را ایفا می کند. اما اگر پروپوزال دچار نقص باشد و در طول نگارش، طرح آن دقیقا اجرا نشود، بایستی مورد اصلاح قرار بگیرد. فصل دوم، دربرگیرنده مبنای نظری تحقیق است. به عنوان مثال، اگر تحقیقی بر اساس نظریه های کارل یونگ قرار است نوشته شود، در این فصل باید نظرات و کلید واژه های مربوطه در حدود پنج تا هفت هزار کلمه ارائه شود. اگر پایان نامه پنج فصلی باشد، در فصل سوم و چهارم، اثر یا آثار ادبی بر اساس مبانی نظری مورد خوانش قرار می گیرند. اما اگر پایان نامه چهار فصلی باشد، این کار صرفا در فصل چهارم انجام می شود. به عنوان مثال، اگر قرار است تحقیقی درباره نمایش هملت بر اساس نظریه یونگ انجام شود، در این فصل یا فصول بخش هایی که نظرات یونگ در آنها قابل تحلیل است، مورد نقد و بررسی قرار می گیرد. فصل پنجم، آخرین فصل پایان نامه است که در آن نتیجه گیری تحقیق گنجانده می شود. این فصل از سه قسمت عمده تشکیل می شود: خلاصه، یافته ها و پیشنهادات برای تحقیقات بیشتر. در قسمت خلاصه، محقق باید چکیده ای از فصول قبلی را ارائه کند. در قسمت یافته ها، نتیجه گیری محقق از پژوهش ارائه می شود و نهایتا محقق باید به خوانندگان دانشجوی خود، پیشنهاداتی مربوط به موضوع خود، جهت تحقیقات بیشتر ارائه کند.

جلسه دفاع

به طور معمول، دانشجو در روز دفاع، بین 20 تا 30 دقیقه فرصت دارد تا خلاصه ای از پایان نامه خود را برای حضار بر روی پاور پوینت ارائه کند. سپس، اساتید داور، راهنما و مشاور بر روی پایان نامه اظهار نظر می کنند و سوالات خود را از دانشجو می پرسند. در نهایت، این اساتید به شور می نشینند و نمره دانشجو را تعیین می کنند.

نمونه موضوعات و عناوین

مطالعه و بررسی موضوعات پیشین، هم می تواند الهام بخش دانشجو جهت انتخاب موضوعی مناسب باشد و هم از انتخاب موضوعی تکراری جلوگیری کند. جهت دریافت فهرست موضوعات پیشین پایان نامه ادبیات انگلیسی، لطفاً یک ایمیل خالی به آدرس thesis.iranlit@gmail.com ارسال کنید و در عنوان نامه، "موضوعات ادبیات انگلیسی" را وارد نمایید.

نمونه پروپوزال

به طور معمول، نمونه ای مناسب از یک پروپوزال یا طرح تحقیق ادبیات انگلیسی به صورت آنلاین یافت نمی شود. اما دستور العمل هایی مناسب که بتوان بر اساس آن پروپوزال را تدوین نمود، در دسترس است. جهت دریافت راهنمای اصول پروپوزال نویسی لطفاً یک ایمیل خالی به آدرس thesis.iranlit@gmail.com ارسال کنید و در عنوان نامه "راهنمای پروپوزال نویسی" را وارد نمایید.

نمونه پایان نامه

در بسیاری از موارد، پایان نامه های نوشته شده در خارج از کشور، به صورت آنلاین از طریق سایت دانشگاه ها در دسترس است. این در حالیست که پایان نامه های نوشته شده در داخل کشور، صرفاً از طریق مراجعه حضوری به کتابخانه های دانشگاه ها و مطالعه در محیط همان کتابخانه امکان پذیر است. جهت دسترسی آنلاین به نمونه ای از پایان نامه ها، شما می توانید به سایت دانشگاه های خارج از کشور مراجعه نمایید و پایان نامه های مورد نیاز خود را دانلود نمایید. همچنین شما می توانید از طریق گروه ایران لیت به نمونه هایی استاندارد از پایان نامه های ادبیات انگلیسی دسترسی پیدا کنید. جهت دریافت نمونه پایان نامه، لطفاً یک ایمیل خالی به آدرس thesis.iranlit@gmail.com ارسال کنید و در عنوان نامه "نمونه پایان نامه ادبیات انگلیسی" را وارد نمایید.

خدمات تخصصی پایان نامه ادبیات انگلیسی در گروه ایران لیت

آموزش

آموزش گام به گام مراحل مختلف نگارش پایان نامه از انتخاب موضوع تا آمادگی برای دفاع توسط اساتید برتر دانشگاه

مشاوره

مشاوره موضوعی، مفهومی و نگارشی تمامی مراحل پایان نامه با همراهی فارغ التحصیلان دکتری ادبیات انگلیسی

انتخاب موضوع

همراهی با شما در انتخاب موضوعات مناسب، نو، خلاقانه و با پیشینه تحقیق مناسب و کافی

ویراستاری

انجام ویراستاری پایان نامه های ارشد و دکتری ادبیات انگلیسی، رفع اشکالات نگارشی و تطابق با سیستم ام ال اِی